Amerika’da Lise Değişim Programı; Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayladığı bir değişim programıdır ve bu programa 15-18 yaş arasındaki Türk öğrenciler katılabilmektedir. Amerika’da Lise Değişim Programı’na öğrencilerimiz bir dönem veya bir sene katılabilirler. Programın ismi, 1 dönem katıldıklarında ACADEMIC SEMESTER, 1 sene katıldıklarında ACADEMIC YEAR olarak adlandırılmaktadır. Bu programa katılan öğrencilerimiz, MEB’den denklik alıp, Amerika’da kaldıkları yerden, Türkiye’deki okullarına devam edebilirler.

Programa başvurular; 2. dönem olduğunda Aralık ayına kadar sürmektedir. 1 yıl programa katılmak istediklerinde ise; Mayıs ayına kadar sürmektedir.

Amerika’da Lise Değişim Programı kapsamında okul seçimi, öğrencinin profiline uygun bir şekilde uzman danışmanlar tarafından yapıldığı program tipi BASIC program ya da NON-SELECT HIGH SCHOOL olarak adlandırılır.

Papanui 2

Basic program: Bu program tipinde ögrencilerin okul veya eyalet tercihini uzman danışmanlar yapmaktadır. Öğrencilerin profilleri ve portföyleri hazırlandıktan sonra en uygun okul ve aile yerleşimi yapılmaktadır. Bu program 3 farklı okul tipine ayrılır.

a)  Basic Public: Bu programdaki tüm liseler Amerikan devlet lisesidir. Konaklamalar aile yanında yapılmaktadır. Öğrenciler bu programa yasal olarak yanlız 1 kez katılabilmektedirler. Program ücreti $16.500’dır. Ücrete 1 yıllık okul ücreti, konaklama ve yeme-içme dahildir.

b) Basic Private: Bu programdaki tüm liseler Amerikan özel lisesidir. Konaklamalar aile yanında yapılmaktadır. Öğrenciler bu programa birden fazla sene katılabilmektedirler. Program ücreti $16.500’dır. Ücrete 1 yıllık okul ücreti, konaklama ve yeme-içme dahildir.

c) Basic Boarding: Bu programdaki tüm liseler yatılı liselerdir. Konaklamalar okula ait yurtlarda yapılmaktadır. Öğrenciler bu programa birden fazla sene katılabilmektedirler. Program ücreti $21.000’dır. Ücrete 1 yıllık okul ücreti, konaklama ve yeme-içme dahildir.

*Extra Ücretler: $700 yıllık sigorta ücreti, $360 vize ücretleri, Amerika gidiş-dönüş uçak bileti ve cep harçlığı bulunmaktadır.