Amerika’da Lise Değişim Programı; Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayladığı bir değişim programıdır ve bu programa 15-18 yaş arasındaki Türk öğrenciler katılabilmektedir. Amerika’da Lise Değişim Programı’na öğrencilerimiz bir dönem veya bir sene katılabilirler. Programın ismi, 1 dönem katıldıklarında ACADEMIC SEMESTER, 1 sene katıldıklarında ACADEMIC YEAR olarak adlandırılmaktadır. Bu programa katılan öğrencilerimiz, MEB’den denklik alıp, Amerika’da kaldıkları yerden, Türkiye’deki okullarına devam edebilirler.

Programa başvurular; 2. dönem olduğunda Aralık ayına kadar sürmektedir. 1 yıl programa katılmak istediklerinde ise; Mayıs ayına kadar sürmektedir.

Ekran Resmi 2013-10-11 20.08.41

Amerika’da Lise Değişim Programı okul seçimi, öğrencinin profiline uygun bir şekilde öğrenci, velisi ve uzman danışmanlar tarafından yapılan program tipi SELECT HIGH SCHOOL olarak adlandırılır. BOARDING SELECT HIGH SCHOOL programında öğrenci, velisi ve uzman danışmanlar tarafından özel bir Amerikan lisesine okul yerleşimi, okulların yurtlarına ise konaklama yerleşimi yapılmaktadır.

Select program: Bu program tipinde ögrenciler okul listelerinden seçimlerini yaparak başvuruda bulunurlar. Bu program 3 farklı okul tipine ayrılır. Bunlar Amerika devlet liseleri, Amerika özel liseleri ve Amerika yatılı liseleridir.

Boarding Select High School Program: Bu programdaki tüm liseler Amerikan özel lisesidir. Konaklamalar okulların yurtlarında yapılmaktadır. Öğrenciler bu programa birden fazla kez katılabilmektedirler. İsteyen bir öğrenci 1 kez public 1 kez boarding programa katılabilir. Program ücreti okula gore değişmektedir. Öğrenciler açık okul listelerinden programa katılmak istedikleri okul tercihlerini uzman danışmanlarla beraber yapabilmektedirler. Okul ücretlerine 1 yıllık okul fiyati, konaklama, yeme-içme dahildir.

*Extra Ücretler: $700 yıllık sigorta ücreti, $360 vize ücretleri, Amerika gidiş-dönüş uçak bileti ve cep harçlığı bulunmaktadır.